Profilaktyka oczu – co to takiego?

W dobie komputerów, powinno się dbać o wzrok już od najmłodszych lat. Lekarze biją na alarm, że co raz więcej osób traci wzrok. Dzisiaj , kiedy telewizor, tablet, komputer oraz smartfon wypełniają nasz czas ( praca, odpoczynek w domu) jesteśmy dużo bardziej narażeni na skutki ich użytkowania jak nasi pradziadowie. Niestety naszym oczom takie „zabawki” nie służą. W sposób jaki możemy to zminimalizować to robienie na przykład przerw co kwadrans, bądź spacer. Profilaktyka oczu jest ważna, gdyż przy odpowiedniej higienie jesteśmy w stanie zapobiec ich chorobom.

Dieta

Z medycznego punktu widzenia zawsze lepiej zapobiegać jak leczyć. Jeżeli chodzi o dietę, nie powinno zabraknąć produktów z witaminą A, antocyjany i witaminy z grupy B. Choroby oczu możemy niwelować bądź leczyć w dużej mierze dietą w szczególności w początkowej fazie choroby. Więc co jeść aby mieć zdrowy wzrok? Na kurzą ślepotę żółtka jaj, wątróbkę oraz ryby morskie. Na poprawę ostrości widzenia poleca się drób, wołowinę, produkty mleczne, ser żółty, warzywa zielone, kiełki, ryż oraz drożdże.

Przy suchych oczach

Objawy suchego oka oraz jaskra tu powinno się znaleźć, wysokiej jakości margaryny miękkie, ryby, skorupiaki, algi, migdały. Na stany zapalne w siatkówce oraz poprawę widzenia w diecie nie powinno zabraknąć jagód, maliny, czarne porzeczki, czarny bez, jeżyny, czerwona kapusta, winogrona, oraz bakłażany. Jak widać istnieje szeroki wachlarz potraw, który zagwarantuje odpowiednią dietę dla naszych oczu. Jest to jeden z najważniejszych aspektów dbania o swoje oczy, lecz nie wszystkie.

SPA dla oczu

O swoje oczy i wzrok można zadbać również z zewnątrz, dając sobie odrobinę luksusu w postaci SPA. Najważniejszą częścią w ciągu dnia dla oczu jest ich demakijaż przed snem. Brak zmytego makijażu, bądź źle zmyty powoduje, że nasze oczy nie odpoczywają, przyspieszamy starzenie się skóry w okół oczu, możemy spowodować reakcję alergiczną. Drugim elementem naszego SPA dla oczu jest aplikacja ampułki, która dzięki cennym składnikom działa przeciw obrzękowo i drenująco. Odpowiednie nawilżanie kremami okolic w okół oczu również ma ogromne znaczenie chociaż by dlatego, że niweluje zasinienia i obrzęki. Jeżeli stawiamy na nasze najlepsze zioła zróbmy naszym oczom tą przyjemność. Profilaktyka oczu to nie tylko leki.

Napary i cukrzyca

Napary z czarnej herbaty, świetlika, nagietka, rumianku, działają przeciw zapalnie i mają doskonałe właściwości regenerujące. Można je wykonywać w dwojaki sposób, jako gorące napary bądź kostki lodu. Bardzo niebezpieczną pośrednią chorobą, która może spowodować ślepotę jest cukrzyca. Dziś jest uważana za chorobę cywilizacyjną. Jej powikłania mogą mieć tragiczne skutki dla naszego organizmy. Świadczy to o tym, że dbać należy o Siebie w całości. Odpowiednia dieta, ruch, ćwiczenia (aktywny tryb życia), wspomogą nasz organizm w zdrowym trybie życia. Lekarze informują, że przy wykrytej cukrzycy, obniżenie masy ciała (jeżeli występuje otyłość) połączona ze zdrowy stylem życia może cukrzycę wyeliminować całkowicie.

Podsumowanie

Podsumowując najważniejsza jest dieta, to najzdrowszy i najlepszy sposób, drugim punktem na liście znajdują się ćwiczenia oczu, wzrok należy ćwiczyć (gdyż lubi się rozleniwiać), trzecim punktem który zagwarantuje nam dbanie o oczy to eliminacja używek jak alkohol i papierosy, czwarty punkt to okłady (napary z ziół), piaty punkt to profilaktyka badania oczu, nie bójmy się odwiedzić okulistę raz w roku dla pewności, jeżeli coś się zacznie dziać zawsze są większe szanse na wyleczenie w początkowej fazie rozwoju choroby. Pamiętajmy, że oczy to odzwierciedlenie naszej duszy, ta głębia spojrzenia skrada nie jedno serce.